Zašto se osećamo loše prilikom promena vremena?

Na vremenske promene, naročite one nagle, reaguju manje-više svi. Većina osoba nije u stanju da se u tako kratkom vremeskom periodu prilagodi temperaturnim razlikama.

Imajući u vidu da se te razlike menjaju iz dana u dana, a nekada i više puta u toku jednog dana, metereopatije nisu pošteđeni ni zdravi ni mladi, a posebno je izražena kod hroničnih bolesnika i onih pod stresom.

Meteropate nisu samo hronični bolesnici, već i medicinski zdravi ljudi. Ukoliko smo osetljivi na promene vremena, može se raditi o nekoj slabosti organizma ili potencijalnoj bolesti.

Što smo zdraviji to ćemo se lakše prilagođavati klimatskim uslovima, a što nam je imunitet slabiji to ćemo na njih intenzivnije reagovati.

Metereopatija i glavobolja

Od metereopatije pati čak 85 odsto zdravih ljudi, a ovaj trend je u porastu, ističu stručnjaci. Na vremenske promene najosetljivije su žene, tinejdžeri do 15 godina i stariji od 45. Kada je reč o visokim temperaturama, ugrožena su i mala deca, naročito ona do dve godine, jer nemaju razvijen termoregulacioni sistem.

Meteoropate često osečaćaju umor, vrtoglavicu, glavobolje, bolove u kostima i mišićama, razdražljivost, nesanicu.

Zašto je to tako?

Glavni krivac za neprilagođavanje ambijentalnim promenama je hipofiza, koja, pod uticajem vremenskih previranja, pojačava lučenje određenog hormona odgovornog za pojavu nemira i razdražljivosti. Istovremeno, smanjuje se proizvodnja endorfina, prirodnog analgetika, zahvaljujući kojem se snižava prag bola.

Kako se odbraniti od svih ovih simptoma:

Spavajte 8 sati:

San je od izuzetne važnosti za naš organizam. U snu se luče supstance koje snižavaju nivo hormona stresa, regulišu krvni pritisak, jačaju sve odbrambene mehanizme Ukoliko smo neispavani, osetljiviji smo na sve pa I na promene vremena.

Budite fizički aktivni:

Dokazano je da redovna fizička aktivnost umanjuje tegobe izazvane klimatskim promenama. Osobe koje vežbaju najmanje tri puta nedeljno, jačaju organizam I pomažu mu da lakše podnese razne napore, ali I vremenske promene.

Šetnja po parku

Boravite na svežem vazduhu:

Boravak na svežem vaduhu može biti preventiva prilikom sprečavanja reakcija na vremenske promene.

Unosite što više vitamina:

Da biste lakše podneli temperaturne oscilacije, pređite na laganu hranu, a smanjite upotrebu soli Savetuje se što više voća I povrća, tečnosti, prirodnih sokova I čajeva, a izbegavajte alkoholna pića koja podstiču gubitak tečnosti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *