Delovi dana koji su idealni za vežbanje.
Idealno vreme za vežbanje je ujutru jer tada počinje proces razgradnje masti, te je dovoljno uraditi malo laganije vežbe kako bi se postigao željeni efekat. Da bi telo imalo dovoljno energije da izdrži sve dnevne obaveze, od velike pomoći može da bude navika da se ujutru vežba.
Stručnjaci za fitnes tvrde da jutarnji trening doprinosi bržem sagorevanju kalorija, odnosno podstiče metabolizam. Vežbanje na početku dana povećava količinu kiseonika u plućima, poboljšava koncentraciju i efikasnost u radu.
Jutanje vežbe moraju da budu umerene, a prema savetima trenera pogrešno je ujutru trčati (što većina ljudi smatra veoma zdravim), jer našem srcu i krvnim sudovima treba najmanje 3 sata nakon buđenja da postignu pun kapacitet, pa nije dobro preopteretiti srce većim naporima u to vreme.
Proces razgradnje masti se osim u jutranjim časovima odvija i pre ručka i pre večere.
Kada je vežbanje manje preporučljivo.
Vežbanje nakon obroka nije preporučljivo, kao ni u naredna dva sata nakon obroka. Naime, proces stvaranja masti se odvija baš tokom ta dva sata nakon obroka.
Vežbanje odmah nakon jela može izazvati kontraefekat, odnosno može da uspori varenje.
Treniranje se ne preporučuje nakon devet časova uveče, jer se tada telo priprema za spavanje. Ukoliko vežbamo u tom periodu, održavamo organizam u ekstremno budnom stanju, što dovodi do lučenja hormona stresa.
Popodne i predveče bi trebalo da vežbaju osobe koje su sklone povredama i upalama mišića, jer je tada telo u najboljoj formi pa će se teže dogoditi naprezanje mišića, povrede ili uganuća zglobova.